Wyniki UFC 296: Edwards pokonuje Covingtona, Rakhmonov zmusza Thompsona do poddania

Najsilniejsza liga świata zakończyła rok galą UFC 296, której głównym wydarzeniem była udana obrona pasa przez aktualnego mistrza wagi półśredniej UFC, Leona Edwardsa, dzięki przekonującemu zwycięstwu nad drugim pretendentem dywizji, Colbym Covingtonem.

Walka, która odbyła się w T-Mobile Arena w Las Vegas, przeszła pełny dystans i zakończyła się jednogłośną wygraną Brytyjczyka 49-46 przez trzy rundy. Mistrz dominował nad rywalem w stójce przez większą część pojedynku, a także nie bał się z nim walczyć, przetrzymując kilka prób skończenia Amerykanina przez duszenie.

W piątej rundzie Edwards próbował rzucić duszenie trójkątne, ale nie wykonał poddania i pozwolił Covingtonowi kontrolować się przez około dwie minuty w parterze, aż do końcowej syreny.

W wywiadzie po walce Brytyjczyk przyznał, że bardzo trudno było mu zapanować nad emocjami po tym, jak Amerykanin wkurzył go na konferencji prasowej mówiąc o swoim zmarłym ojcu. Covington odpowiedział, że uważa się za zwycięzcę walki, obiecując triumfalny powrót do oktagonu w przyszłym roku.

W głównym wydarzeniu, panujący mistrz UFC w wadze muszej, Brazylijczyk Alesandre Pantoja, dokonał pierwszej udanej obrony swojego tytułu, pokonując Amerykanina Brandona Royvala dwukrotnie przez jednogłośną decyzję 49-46 i 50-45 po pięciu rundach.

W trzecim turnieju niepokonany Kazach wagi półśredniej Shavkat Rakhmonov odniósł swoje szóste zwycięstwo w UFC, kończąc byłego pretendenta do tytułu Stephena Thompsona duszeniem zza pleców na cztery sekundy przed końcem drugiej rundy, który nigdy wcześniej nie przegrał przez poddanie.

W nieudanej próbie przywrócenia kariery na właściwe tory po sześciu porażkach z rzędu, były tymczasowy mistrz wagi lekkiej UFC Tony Ferguson przegrał trzyrundową jednogłośną decyzję z brytyjskim prospektem Paddym Pimblettem, który dominował Amerykanina w parterze przez większość meczu.

Główną kartę otworzyła walka w wadze piórkowej pomiędzy Joshem Emmettem i Brycem Mitchellem, w której ten drugi został znokautowany pod koniec drugiej minuty pojedynku miażdżącym prawym prostym.

Inne wyniki to udany występ byłego mistrza UFC w wadze muszej Cody’ego Garbrandta, który znokautował Briana Kellehera w pierwszych pięciu minutach, oraz zwycięstwo Rosjanina Tagira Ulanbekova, który wykończył Amerykanina Cody’ego Durdena łamaczem karku w drugiej rundzie.

Ariani Lipski, Andre Fili i urodzony w Dagestanie Shamil Gaziev, który debiutował dla organizacji, reprezentując Bahrajn, zanotowali wczesne zwycięstwa.