WMMAA   /   News   /   GMC OlimpX #10 results

GMC OlimpX #10 results

On 23 July 2017, the amateur section of Germany's biggest MMA league celebrated its anniversary by organizing the 10th GMC OlimpX in the heart of North-Rhine Westphalia. Sanctioned by the GAMMAF, a total of 18 bouts, including 7 K1 and 11 MMA bouts, were on the map at the Fight Club Gelsenkirchen. When the event began at 2 pm, the opponents grew out of the audience's loud cheers and offered the audience thrilling battles. The event ended after 4 hours with the following results:

 

1.) MMA: C-youth, flyweight
Umar Batsuev (UFD Dusseldorf) defeated Theodoros Toutountsidis (Team Thrax) by task (Front Choke), round 1, 2:55
After Batsuev brought Toutountsidis to the ground, he brought him to the front with a front choke.

2.) K1, flyweight
Äijah Hosny (Rheinfighters Cologne) defeated Kimberly Schwarze (Shuri Gym Plauen) by technical KO (Cornerstopage), round 2, 1:30
Hosny won at the end of round 2 after the corner of Black threw the towel.

3.) K1, flyweight
Sonja Kutowski (Fight Club Gelsenkirchen) defeated Victoria Chernikova (Rheinfighters Cologne) by unanimous decision (29-27, 29-27, 29-28), round 3, 1:30
After Kutowski won the first two rounds, Chernikova's chase after lap 3 was not enough.

4.) MMA: C-youth, featherweight
Ayman Belhadj defeated Benny Bajrami by the task (Rear Naked Choke), round 2, 0:51
After a strong first round, Belhadj won in round 2 with a rear naked choke.

5.) K1, flyweight
Henrietta Matthieu (Rheinfighters Cologne) defeated Ewa Arasczewska (Fight Club Gelsenkirchen) by technical knockout, round 2, 1:02
After a dominant first round through Matthieu, they get the victory in round two by powerful beats to the head.

6.) K1, flyweight
Hiba Hosny (Rheinfighters Cologne) defeated Jana Deitsch (Red Tiger Club) by unanimous decision (29-26, 29-26, 29-24), round 3, 1:30
Hosny took all three rounds and won.

7.) MMA: A youth, light weight
Sultan Sulaimani defeated Amir Bahtooei by unanimous decision (20-18, 20-18, 20-18), round 2, 3:00
Sulalmani won the decision after several wartime techniques.

8.) MMA: A-youth, welterweight
Michael Omrodion (Pride Gym) defeats Ali Aladoli (UFD Dusseldorf) by task (Standing Guillotine Choke), round 1, 2:12
Despite two point draws for Omrodion, he was still able to get the victory through a standing guillotine choke in round one.

9.) K1, welterweight
Hüseyin Kara (Paderborn Wombats) defeated Timo Minnemann (Kampfsportschule Winter) by unanimous decision (29-28, 29-28, 29-28), round 3, 1:30
After Minnemann was still in the lead in round one, Kara was able to secure the win in the two following rounds.

10.) K1, middle weight
Moritz Küstner (Fight Club Gelsenkirchen) defeated David Stolla (Paderborn Wombats) by technical knockout, round 3, 0:59
Despite a balanced fight Stolla gave up in the third round.

11.) K1, flyweight
Jana Lorenz (Shuri Gym) defeated Sophie Krämer (UFD Düsseldorf) by unanimous decision (30-27, 30-27, 30-25), round 3, 1:30
Lorenz dominated this fight from the start and won by points.

12.) MMA: A-Class, Bantamweight
Mohamed Makraou (Pride Gym) defeated Thomas Wahl (Shuri Gym) by technical knockout, Round 1, 1:32
Makraou won the victory in the first round by beating the ground.

13.) MMA: A-Class, middleweight
Jamal Majidi defeated Thorben Borowczyk (UFD Dusseldorf) by unanimous decision (30-27, 30-25, 30-24), round 3, 3:00
Majidi dominated this fight from the start and gained points.

14.) MMA: A-Class, semi-heavyweight
Dzambulat Temorov defeated Kevin Kallus by the task of (Rear Naked Choke), round 1, 0:28
After an early rainfall Temorov won the victory through a Rear Naked Chole.

15.) MMA: A-youth, featherweight
Said Saidi (Combat Club Cologne) defeated Marvin Heck (Pride Gym) by majority decision (20-18, 20-17, 19-19), Round 2, 3:00
In this balanced fight, Saidi could almost get the decision victory.

16.) MMA: A-Class, Lightweight
Khurshed Kakorov defeated Naim Nikzad (Worms Judo MMA Club) by KO, round 1, 0: 29
After a quick exchange, Kakorov beat Nikzad KO.

17.) MMA: A-Class, welterweight
Magomed Zaraliev defeated Manuel Ilijas (UFD Dusseldorf) by task (Armbar), round 1, 1:53
The fight quickly went to the ground and was finished by Zarliev with an armbar.

18.) MMA: A-Class, light weight
Tobias Robien (Combat Club Cologne) defeats Payman Gholami (UFD Dusseldorf) by task (Rear Naked Choke), round 2, 1:13
Gholami looked for the pitch, but Robien was able to get him down several times and ended the fight with a rear naked choke in round 2.
On 3 September 2017, the next GMC OlimpX grappling tournament will take place at the Fight Club Gelsenkirchen.